Rohelise Kooli tegemised 2020/2021 Pikavere Mõisakoolis

 Rohelise Kooli tegemised 2020-2021


1.      KESKKONNAPÕHIMÕTTED

·         Hoolime loodusest ja keskkonnast, endast ja teistest  oleme osa loodusest.

·         Tegutseme palju õues. 

·         Hoiame energiat kokku.

·         Ruumist lahkudes kustutame tuled. 

·         Kasutame vett säästlikult. 

·         Sorteerime jäätmeid ja vähendame jäätmete teket, taaskasutame.

·         Kasutame keskkonnasõbralikke vahendeid ja materjale.



KÄSITLEVAD TEEMAD 2020-2021


Prügi
Vesi 
Jäätmed
Kliimamuutused


1.      KÄSITLETAVATE TEEMADE EESMÄRGID

 

Elurikkus ja loodus, lasteaiaõu
Lasteaia õuealal on loodud tingimused elurikkuse suurenemiseks. Lasteaia õueala on liigirikas, kus viiakse läbi õuesõpet ja õpitakse tundma loodust. Lapsed tunnevad lasteaia toataimi ja hoolitsevad nende eest.
Tervis ja heaolu
Lapsed saavad palju õues viibida ja liikuda. Lastele pakutav toit on tervislik. Lapsed kasvatavad ise aedvilju ja maitsetaimi.
Globaalne kodakondsus
Lapsed on sallivad inimeste erinevuste suhtes ning mõistavad erinevatel maadel ja rahvastel on oma kombed ja tavad. Laps suhtub kaaslastesse ja teistesse inimestesse hoolivalt. Lapsed jagavad oma reisimuljeid.
Transport
Lapsed teavad transpordi mõju keskkonnale. Lasteaia personal ja lapsevanemad teevad transpordi kasutamisel teadlikke valikuid.
Kliimamuutused
Lasteaias tekib vähem toidujäätmeid. Lapsed teavad seost kliimamuutuste ja toidujäätmete vahel. Energia Lasteaia valgustid on energiasäästlikud.
 Meri ja rannik
Lasteaias kasutatavad puhatusvahendid on keskkonnasõbralikud. Lapsed väärtustavad merd ja rannikut loomade ja taimede elukeskkonnana. Lapsed teavad, miks on vaja hoida merd ja rannikut puhtana ning kuidas igapäevaseid valikuid tehes hoida mereelustikku.
 Vesi
Lasteaia veekulud on vähenenud. Lapsed ja lasteaia personal kasutavad vett säästlikult. Katseaia ja lillede kastmisel on kasvanud vihmavee osakaal. Lapsed teavad vee ja eluslooduse vahelisi seoseid.
 Jäätmed ja prügi
 Lasteaias sorteeritakse ja taaskasutatakse jäätmeid. Lapsed saavad teadmisi prügi ja jäätmete ladustamise kohta. Lapsed teavad, kuidas saame jäätmete ja prügi hulka vähendada igapäevaseid valikuid tehes ja missugune mõju on jäätmetel ja prügi keskkonnale..


Tegemised läbi piltide 2020


01.september

Meie Putukahotell tuleb päris suur Euroalustest. Kasutame taaskasutust. Euroalused ja muud materjalid toovad meile lastevanemad. Täiendame...

Kasutatud materjalid:
Euroalused, torud, hein, põhk, sammal, männikäbid, kuusekäbid, oksad

















07.septembril

Ühiselt kogu mõisakooli kooliperega võtsime osa tuleohutuskoolitusest ja läbisime koos lastega ka evakuatsiooni mõisast.





09. septembril 

Külastas Pikavere Mõisakooli Kalli-Kalli lasteaiarühm, Viimsi Rannarahva muuseumi. Ligi 1tund kestev programm " MERESÕBER MERE ÄÄRES", oli huvitav nii suurtele,kui väikestele külastajatele.
Tutvusime rannarahva vanaaegse elamu ja kalastustarvetega. Saime teada millised linnu-, looma-ja kalaliigid elavad Läänemeres. Kuidas satub prügi merre ning millist kahju tekitab mereveele ning selle asukatele. Kuidas ning miks tuleks prügi sorteerida. programmi lõppedes oli lastel võimalus lambaid toita ning rannal kividega mängida.











16. september

Täna olime kogu kooliga õppereisil Järvamaal, kus väiksemad lapsed kuulasid helisid looduses ja vanemate klasside lapsed läbisid retke puhta vee tekkekohta. Oli väga vahva päev!








18. september

Kõik väikesed ja suured mõisakooli osalised panustasid terve nädala, et meie kodukoht oleks puhtam ja parem paik maailmas. Maailmakoristuspäeva aktsioon on ühtlasi loodusele pai tegemine ja kogukonna ümbrus sai palju puhtamaks.










25. september


Meid külastas täna päästeametnik Kose komandost, kes vestles lastega ja neile lühiviktoriini koostas. Juba järgmisel nädalal külastab mõisakooli päästeauto koos päästeametnikega.






29. september

Nunnunäitus



04. oktoober

Meil oli väga huvitav ja kogemusterohke õppereis Olustvere mõisa, kus saime ise leiba küpsetada ja Orioni tähetornis erinevaid katseid läbida. Oli väga positiivne päev!






09.oktoober

Me hoolime teistest ja iseendast- meid kõiki oodatakse koju. Vali odavaim elukindlustus, vali helkur! Tee ennast nähtavaks! Helkuripuu on kaunistatud Pikavere Mõisakooli laste endi tehtud helkuritega kogukonnale!
Koolilapsed tegid ise helkurid.









15.oktoober

Saadame Tallinna Loomaaeda teele ühiselt mõisakooliperega kasvatatud kõrvitsad.












16.oktoober


Külastasime vanemate klassidega täna Energia avastuskeskust. Küll seal olles lendab aeg kiiresti!








18.oktoober

Sügise nautimine








23.oktoober

Orjenteerumine pargis


Kalli-Kalli lasteaiarühm orjenteerus pargis.  Puuleht kotis oli vihje, millise puu peab laps leidma.Kokku oli 3 puud + elupuu. Seal oli peidus üllatus- aare.







28.oktoober 2020

Talgud Pikavere Mõisas

Me oleme nii tänulikud, et sõnadest jääb puudu!
Juba 4 aastat on Pikavere mõisaparki aidanud sügisesel talgul korrastada imelised inimesed, (haldjad-nagu me neid ise nimetame) Swedbankist, kes just selleks üle Eesti Pikaverre sõidavad.
Vaatamata ööläbi sadanud vihmale, tervitas tänaseid talgulisi päike ja sinine taevas.
Suur-suur tänu talgulistele! Olge hoitud ja püsige terved!
Me oleme teile väga tänulikud, et olete meiega!







28.oktoober 2020

Teadusring

Kui palju rõõmu ja elevust tekitavad lastes alati seebimullid! Teadusringis katsetasid lapsed, - kas, kuidas ja miks saab panna "mull mulli" sisse





20.11.2020 ja 23.11.2020

Jalutuskäik

Värskeõhk on kopsurohi, Vaatlesime loodus ja  soov oli kedagi metsloomadest näha. Meile jalutas ainult ämblik vastu. Lastega sai arutletud, miks ämblikud lumes jalutavad ja kuhu.












Detsember

Midagi põnevat on lisandumas meie mõisaparki. Juba peagi, peagi saavad sellest rõõmu tunda meie mõisakooli väikesed ja suured lapsed!




Talviste lindude toitumine

Meie Pikavere Mõisakooli linnud nälga ei jää.
Aitäh vanematele ja Balsnacile. kes meie varusi täiendavad.







Taaskasutus

Kogunesime koos lastevanematega vanad kingikotid kokku ja viisime Pakendikeskusesse taaskasutusse. Kingikotte kasutatakse hooldekodude, lastekodude lastele kinkide pakkimiseks.














Veeohutus ja loodushääled

Kordame, kuidas toimida veekogu ääres, kui seal on lumi ja jää.
Kuulasime, mis heli väljas on? 
  • Vee sulin 
  • lumi krabiseb jala all
  • linnud laulavad
  •  tuul puhub.





2021


Elurikkus ja Loodus

Kelgutamine

Rohke liikumine varases lapsepõlves omab positiivset mõju tervisele kogu eluea vältel.  Väikesed lapsed ei suuda veel liikumise olulisust tervise seisukohast mõtestada, seega peab füüsiline tegevus olema lõbus ja paeluv. Kelgutamisest haaravamat trenni ei ole vist küll olemas.

Millised konkreetsed positiivsed mõjud avalduvad, kui laps kelgutab? 

1. Kelgutamine on korralik koormus kogu kehale - mäest üles rühkimine ja lumehangest püsti ukerdamine treenib vastupidavust ja lihaseid.

2. Kiirel kelgul püsimine aitab kaasa sirge tasakaalustatud rühi väljakujunemisele.

3. Lapsed õpivad riske hindama  - kelgutama minnes peab läbi mõtlema võimalikud ohukohad. Kas järvejääle on ohutu sõita? Mis ma siis teen, kui kihutan suurel kiirusel puu suunas ega jõua õigel hetkel kelku keerata? K

4. Kui kelgutada kambakesi, siis paranevad laste omavahelised koostööoskused.

5. Lastega koos kelgutades ja lumes hullates paranevad laste ja täiskavanute suhted, rõõm koosveedetud ajast suurendab lähedusetunnet.




Peale kelgutamist ja lumes sumpamist, sõid lapsed kõhud täis ja kustusid kohe magama. Uni oli neil magus.


22. Jaanuar

Koolilapsed ehitasid lume kindluse. Seal saavad lapsed kodu mängida, sõda mängida, peitust ja muid põnevaid mänge.






lasteaialapsed mängivad peitust.



29.jaanuaril 

käisid koolilapsed ja eelkoolilapsed Kõrvemaal suusatamas.

Lasteaia lapsed said kahe vanaga kokku.



03.02.2021

Loodusõpetus- elurikkus. Liikluskasvatus.
Eesmärk: harjutada hanereas kõndima suure maanteeääres. Vaadelda tiigi ja kraavi vett. Miks need jääs pole ja miks ei tohi liiga ligidale veele minna? Arutlus, miks pardid ujuvad ja mis värvi, mida söövad.








Aasta 2021 tegijad looduses

Kuldnokk




Taimekasvatusprojekt "Kurgisõbrad 2021"

Pikavere Mõisakooli Pai-Pai rühma lapsed ja õpetajad hakkavad kurke kasvatama, hooldama - kastma ja vajadusel väetama, jälgivad taimede kasvu ja kui aeg on käes, siis on ootuspärane, et valmivad ka viljad.




Vastlapäev Pikavere Mõisakoolis



Täna tähistasime vastlapäeva. Pärast traditsioonilst kuklisöömist jagasime lapsed meeskondadesse, et üheskoos õue lustima minna. Sai kelgutada, suusatada ja lumepalli visata. Peale seda tegid nooremad õpilased ja lasteaed ka vastlavurri.











Plirts-plärts käes on märts.


Terve nädala jooksul, kui lasteaias oli vähe lapsi, käisime kuskil 2-3 km jalutuskäikudel. Vaatlesime loodust, nägime uusi asju ja õppisime.  Kuulasime, kuidas elektriliinid tegid häält.




Kevad käest, vaikselt paneme käed mulda.

Esimesena lähevad mulda, Projektiga  Räpina Kurgid






01.03.



11.03.2021 kurkide ümber istutamine.













Paneme ka lihavõtte muru kasvama.






Tomatid ka mulda, emadepäeva kingiks.




Tiik

Tiikide vaatlus. Miks üks tiik jääs ja teine pole? Keda me näeme tiigis?




11.03.2021 Sibulad mulda.






Mudaköök Pikavere lasteaia õuealal


Miks peaks ühes lasteaias üldse mudakööki vaja minema? 
Kas lastele seal mängides peale mustuse veel midagi kasulikku külge jääb?
 Muidugi!
Lapsed saavad mudaköögis toimetades erinevaid kogemusi: nad katsetavad, õpivad tundma looduslikke materjale, nende omadusi, olekuid ja muutusi. Lastel tekib loovalt mängides ja õppides erinevaid küsimusi, millele saab üheskoos hakata vastuseid otsima ja lapsed saavad erinevate valdkondade vahel luua seoseid, mis ongi õppimise alus. 
Areneb laste peenmotoorika, tunnetustegevus, kujutlusvõime, sotsiaalsed ja mänguoskused. Kindlasti saab harjutada ka korra ja puhtuse pidamist. Seega kõike, mida lastel on vaja nüüd ja edaspidi, pakub neile mäng mudaköögis.








Kanuumatk Taevaskojas 2021

Lõpetasime kooliaasta ekskursiooniga Taevaskotta. Läbisime kanuudega 6 km distantsi, matkasime matkaradadel ja nautisime ujumisrõõme















Kartuli kasvatamine 2021

Lasteaed kasvatab oma juurvilju juba 10 aastat. 
Selle asjal on väga mitu tahku ja lasteaialaps ei pea õppima raamatu taga vaid lasteaialaps peab mõnuga, rõõmuga avastama,
Kasutasime kartulit kartulitrükis ja mis sellega siis edasi teha?
Panime kõik kartulid mulda , mis meil lasteaias leidus, kartulitrükist, nunnunäitusest järgi jäi. Kokku panime maha 11 kartulit, erineva kuju ja suurusega. Sügisel saab loendada, kui palju kartulit rohkem saab.














Kommentaarid